nav-left cat-right
cat-right

I`m back :)…

Deocamdata nu voi detalia de ce am lipsit atat de mult timp.

Important este ca am revenit, ca am din nou apetit pentru a scrie, pentru a combate :). Nici nu stiu ce m-a enervat atat de rau incat sa revin in fata computerului lasandu-mi copacii infloriti in urma. Indiferenta, ignoranta, prostia guvernatilor, indiferent de culoarea lor politica… poate?! Oameni care pun intrebari pe forumuri, la ziare, la avocati, la ANAF si nu primesc lamuriri?
Prostul obicei romanesc in a lasa legi in coada de peste: de ex. ca inainte de 1 iulie 2012 a fost intr-un fel si dupa 1 iulie a devenit altminteri???

Aici intru in subiect, un subiect sensibil care poate va intereseaza pe unii dintre voi (sper), cel al asigurarii de sanatate.

Am cativa amici care si-au vandut o locuinta proprietate personala, nefiind insa salariati, pensionari etc. ce stipuleaza Legea 95/2006 ca te-ar scuti de plata contributiei pe alte venituri supuse impozitului pe venit.

Da-i si suna la CASMB sa ne interesam daca se ia 5,5% sanatate la vanzare casa. Dam (cu greuuuuuuuuuuuuuuuu) de tanti Calinoiu care ia de la ea din salariu si aplica 5,5% la tot ce misca daca nu esti intre literele a) si d) din lege.

Sunam la numarul de asistenta contribuabili de pe anaf.ro (031.403.91.60) intrebam si-acolo – raspunsuri cu NU categoric: nici inainte de 1 iulie 2012, nici dupa, nu se aplica 5,5% sanatate la vanzare de locuinta proprietate personala.

Sunam la CNAS, deci Casa aia mare si plina de bugetari platiti sa stie tot ce nu stiu amarastenii aia de la Bucuresti si judete… stupoare!!! Aflam din nou ca trebuie sa platim 5,5% sanatate (nu erau insa asa de sigure, trebuie sa precizez) din vanzarea unei case proprietate personala.

Pentru ca raspunsurile celor platiti din banii nostri au fost diferite si contradictorii, in cele din urma am ajuns fiecare dintre noi sa citim Codul Fiscal.

So… cei care figurati la Administratia Financiara sau la Casa de Sanatate cu venituri din transferul dreptului de proprietate
asupra bunurilor imobile, invocati pentru neplata contributiei la sanatate art. 42 (Venituri neimpozabile), litera g) din Codul Fiscal. Coroborati ce se spune acolo cu mult invocatul art.  257 lit h din Legea 95/2006 si o sa intelegeti :).

Administratiile Financiare bineinteles ca stiu ca acest venit nu este unul impozabil in sensul impozitului pe venit.

Intrebarea care se pune este de ce colectorul de taxe (ANAF) nu comunica cu Casele de Sanatate (cica au super-protocoale cu ANAF de transmitere a bazelor de date lOl), astfel incat ANAF sa-i scolarizeze pe cei de la Casele de Sanatate intr-ale Codului Fiscal?

Am un raspuns la aceasta intrebare! Nici guvernantii, nici ANAF, nici Casele de Sanatate nu au niciun interes ca voi sa platiti la ceea ce este prevazut in lege.

2 Responses to “I`m back :)…”

  1. sfinxNo Gravatar says:

    bine te-ai intors asteptam articole zilnic ­čśë

  2. RealKafkaNo Gravatar says:

    @sfinx – Ha, ha! Important e sa scrii cand ai ceva de spus. Daca asta e zilnic, la doua zile, saptamanal samd…. who knows?! :)

Leave a Reply

Security Code:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close